Nueva York / New York (US)
6-7 oct

5:00 – 6:00           Pradhanica Dance and Music Company  Michael Lukshis, Jin Wong, Kaumil Shah, Vincent Pierce Smith, Indro Roy Chowdhury

6:00 – 7:00           V.K. Raman         V.K. Raman (flute), Arun Ramamurthy (violin), Akshay Anantapadmanabhan (mridangam)

7:00 – 8:00           Mitali Bhawmik Mitali Bhawmik (vocal), Anirban Chakravarty (harmonium), Dibyarka Chatterjee (tabla)

8:00 – 9:00           Ganavya              Ganavya (voice), Rajna Swaminathan (mridangam), Max Ridley (bass), Charles Overton (harp)

9:00 – 10:00         Karavika               Trina Basu (violin), Amali Premawardhana (cello), Perry Wortman (bass), Rajna Swaminathan (mridangam)

10:00 – 11:00      Aditya Prakash  Aditya Prakash (vocal), Arun Ramamurthy (violin), Abhinav Seetharaman (mridangam)

11:00 – 12:00      Anirban Dasgupta            Anirban Dasgupta (sarod), Mir Naqib Islam (tabla)

12:00 – 1:00         Samarth Nagarkar            Samarth Nagarkar (vocal), Rohan Prabhudesai (harmonium), Sandip Ghosh (tabla)

1:00 – 2:00           Max ZT / Karsh Kale         Max ZT (dulcimer), Karsh Kale (tabla)

2:00 – 3:00           Arun Ramamurthy Trio   Arun Ramamurthy (violin), Perry Wortman (bass), Sameer Gupta (drumset)

3:00 – 4:00           Ross Hammond Trio w/special guests     Ross Hammond (guitar), Pawan Benjamin (sax/bansuri), Sameer Gupta (drums), Morgan Zwerlein (percussion)

4:00 – 5:00           Unstruck Sound Eric Fraser (bansuri), Neel Murgai (throat singing/daf/sitar/electronics), Aaron Shragge (trumpet, shakhuhachi, electronics)

5:00 – 6:00           Steve Gorn         Steve Gorn (bansuri), Shiva Ghoshal (tabla)

6:00 – 7:00           Abhik Mukherjee             Abhik Mukherjee (sitar) Shiva Ghoshal (tabla)

7:00 – 8:00           Jay Gandhi          Jay Gandhi (bansuri), Ehren Hanson (tabla)

8:00 – 9:00           Andrew Shantz Andrew Shantz (vocal), Roshni Samlal (tabla)

9:00 – 10:00         Rajeswari Satish                Rajeswari Satish (vocal), Radhika Mani (violin), Bala Skandan (mridangam)

10:00 – 11:00      Partha Bose        Partha Bose (sitar), Aditya Narayan Banerjee (tabla)

11:00 – 12:00      Go: Organic Orchestra with Brooklyn Raga Massive           Improvisationally conducted by Adam Rudolph Arun Ramamurthy – violin; Jay Gandhi – bansuri, Neel Murgai – sitar; Charles Burnham – violin; Trina Basu – violin; Swaminathan Selvaganesh – kanjeera; Sameer Gupta – Tabla; David Ellenbogen – guitar; Mari Tanaka – Tanpura; Michel Gentile – c and alto flute, bamboo flutes; Sylvain Leroux – tambin, flute, bamboo flutes; Ze Luis – c and alto flute, bamboo flutes; Steve Gorn – bansuri flute, hichiriki; Sean Sonderegger – contrabass clarinet; Sara Schoenbeck – bassoon, sona; Julianne Carney-Chung – violin; Sana Nagano – violin; Sarah Bernstein – violin; Richard Carr – violin; Stephanie Griffin – viola; Gwen Laster – viola; Jake Carkey – cello; Leco Reis – contrabass; Kenny Wessel – electric guitar; Alexis Marcelo – electric keyboards; Damon Banks – electric bass; Dan Kurfirst – cajon, frame drums, percussion Rogerio Boccato – pandero, zabumba, percussion; Joe Hertenstein- tiny kit percussion

12:00 – 1:00         Navatman Music Collective & Bulgarian Voices Trio           Roopa Mahadevan, Preetha Raghu, Vlada Tomova, Shelley Thomas

1:00 – 2:00           Falsa

2:00 – 3:00           Nitin Mitta & Suryaksha Deshpande        Nitin Mitta (tabla), Suryaksha Deshpande (tabla), Andrew Shantz (harmonium)

3:00 – 4:00           Ritual Ensemble of Harvard          Vijay Iyer (piano), Yosvany Terry (saxophone), Ganavya (vocal), Rajna Swaminathan (mridangam)

4:00 – 5:00           Coltrane Raga Tribute    Sameer Gupta (drums), Jay Gandhi (bansuri), Trina Basu (violin), Arun Ramamurthy (violin), Brandee Younger (harp), Marc Cary (piano), Rashaan Carter (bass), Abhik Mukherjee (sitar)